hledat

Tři roky mohli Brňané u pojízdného stánku Dobrokáva “koupit” kávu za dobrý skutek. Libor Hoření se svými baristy rozdal na 30 tisíc káv za slib darování krve, poslání dárcovské sms, nebo jen prosté zavolání babičce. Co jej k tomu vedlo? Mimo jiné i citát z knihy Dalajlámova kočka: „Je to podivuhodný paradox, ale tím nejlepším způsobem, jak sám získat štěstí, je rozdávat ho ostatním.“


Liborovi se totiž v podnikání opravdu daří. I proto se rozhodl investovat peníze, které vydělá nad rámec svého životního stylu, do zlepšení své karmy… i když lepší by snad bylo říci: do zlepšení svého prostředí a společnosti kolem. Libor je mimo jiné zakladatelem největšího českého portálu o vaření TopRecepty.cz nebo investorem do aplikace Nesnězeno. A především člověkem, který si ve svých 26 letech uvědomuje, že peníze nejsou všechno.

Stačí najít tu správnou cestu a peníze přijdou

Jaká byla tvoje motivace začít podnikat?
U mě to bylo primárně kvůli tomu, že jsem chtěl mít vlastní projekt, který mi nabídne svobodu. Svoboda je pro mě ta největší a nejzásadnější hodnota, protože ten, komu vzali svobodu, vlastně nenese zodpovědnost za svůj život. A já si uvědomil, že prací strávíme podstatnou část svého života. Nechtěl jsem se v životě ptát, kdy můžu jet na dovolenou,  kolik dostanu peněz nebo co vůbec budu dělat. Chtěl jsem si najít svoji vlastní roli -  což bylo vytváření internetových stránek.

Odmalička měl zajímal Photoshop a programování, tak jsem si řekl, že už nebudu programovat jenom pro někoho, ale založím vlastní projekt. Na začátku jsem v tom peníze vůbec neviděl, byl jsem prostě jen bytostně nadšený tvůrce. Vždycky jsem přišel ze školy a přemýšlel, co, kde, jak upravím, co kde namaluju... Už na střední jsem zaměstnával své spolužáky, protože jsem tou svou novou rolí naprosto žil a to, že se k tomu potom přidaly peníze, byl jenom vedlejší efekt.

Měl jsi nějaký vzor, nějakou inspiraci?
Rodiče vůbec nepodnikají, já prostě jsem jen hledal, co by mě bavilo. Zkoušel jsem spoustu aktivit, hrál jsem fotbal, házenou, stolní tenis... Taky jsem chodil do kroužku programování a designu. Snažil jsem se zjistit, kdy se fakt na něco těším, kdy něčím žiju, kdy ráno vstávám s nadšením z toho, že dnes můžu jít do počítačového kroužku.Často o sobě říkáš, že chceš žít užitečně. Co přesně to pro tebe znamená?
Užitečnost pro mě znamená zeptat se sám sebe, jestli to, co dělám, je prospěšné. Například projekt Dobrokáva - je užitečný pro mě osobně? Ano, velmi. Mě to strašně baví, mám spoustu skvělé zpětné vazby a to je pro mě užitečné. Je to užitečné pro moji partnerku a pro moji rodinu? Moje partnerka je na mě pyšná a moje rodina taky. Dělám jim v podstatě dobré jméno. Je to užitečné i pro širší okolí, přátele a známé? Jasně, oni to sdílí, mají z toho radost, šíří dobré skutky dál. A je to užitečné pro lidstvo? Ano, lidi to inspiruje, někteří díky tomu založili svoje vlastní projekty, podnítilo je to k dobrým skutkům, prolomili nějakou bariéru. Třeba když poprvé šli díky Dobrokávě darovat krev, i když z toho měli celý život strach. Připomněli si dobrý pocit z dobrého skutku. Na všech úrovních ode mě až po nejširší okolí je to podle mě užitečné.

Když si vezmu třeba člověka, který dělá řidiče kamionu, protože potřebuje vydělat peníze - je to pro něj užitečné? Ano, vydělá si peníze, ale je to užitečné pro jeho rodinu, zdraví nebo psychiku? Já si myslím, že když se člověk upřímně zamyslí nad těmito otázkami, může najít svou odpověď, ať už je programátor nebo švadlena.

Liborovým projektem se inspirovali i další podnikatelé v Česku:
Série podcastů Dobro.tv se věnuje rozhovorům s lidmi, kteří se snaží změnit své okolí k lepšímu. Dobroboardy jsou billboardy s citáty a motivačními texty. Zároveň zlepšují náladu řidičům a kolemjdoucím. Jan Bleha pořádá Dobrovíkendy, na kterých účastníci pomáhají druhým – zkrášlují sady, štípou dříví jeptiškám v rakouském klášteře nebo pomáhají stavět keltský skanzen. Tereza Jurečková vede úspěšný pražský startup Pragulic a zájemcům nabízí pohled na hlavní město očima lidí bez domova. Po Liborově vzoru založila Dobroskříň, do které může kdokoliv přinést oblečení, které chce poslat dál.

Jak se v tomhle kontextu díváš na workoholismus a problémy s přepracováním?
Myslím si, že lidé, kteří pracují 12 hodin denně a chlubí se přepracováním, mají potřebu cítit se užiteční. Mají strach, že je společnost odsoudí, kdyby přiznali, že pracují třeba jen 5 hodin denně. Myslím si ale, že dřív nebo později takovému člověku dá jeho vlastní tělo najevo, že takhle to dál nejde. Krátkodobě to může fungovat, ale přesně tihle lidé potom přednášejí o tom, jak vyhořeli, a říkají: “To, co jsem dělal já, opravdu nedělejte”.

Příležitost pro každého začínajícího podnikatele


Jak vnímáš #brnoregion coby prostředí pro podnikání?
Podle mě tu je určitě dobré prostředí pro vznik nápadů. Brno je fakt mladistvé místo, je tu přátelská atmosféra, v každé čajovně tu probíhají nějaká smysluplná setkání, rozhovory, brainstormingy, mindfullness workshopy…  je toho tady fakt hromada. A zároveň tu je JIC, Impact Hub, Mash-upy, soutěže jako Nastartujte se… Je tady plno příležitostí pro začínající podnikatele. Aspoň toho si všímám já, protože se v tom hodně pohybuji. Skoro každý student si zakládá nějakou firmu, aby si otestoval, jestli je podnikání pro něj, nebo ne. Má tady několik platforem, které mu pomůžou během dvou měsíců si najít nápad, validovat ho, najít řešení a zkusit s tím jít ven. Například Podnikni to, což je skvělý nástroj jak si zkusit podnikání levně a rychle.

Proč je podle tebe #brnoregion fajn místo k životu?
Brno není tak velké a není narvané turisty. To se mi tady moc líbí - lidé se k nám přijedou podívat na pěkné město, ale primárně není Brno město určené jen pro turisty. Současně není tak malé, aby se tady nic nedělo, aby tady nežili zajímaví lidé. Velikost Brna je pro mě prostě naprosto ideální. 

Jak hodnotíš váš brněnský úspěch s Dobrokávou?
Dobrokáva tady byla tři sezóny, rozdali jsme něco kolem 30 000 káv za dobrý skutek. Cílem bylo, aby Dobrokáva inspirovala - to, mám pocit, se naplnilo. Teď už by projekt spíš stagnoval, takže jsme přesunuli pozornost k projektu Nesnězeno, který vznikl právě u stánku Dobrokávy. Já mám rád když vznikají nové věci, nebo se dál posouvají.

Aplikaci Nesnězeno mají původně na svědomí dobrovolníci z Dobrokávy, Michaela Gregorová a Jakub Henni. Štvalo je, že restaurace a obchody zbytečně vyhazují jídlo, které se nestihlo prodat. Založili proto mobilní aplikaci, ve které lidé najdou aktuální nabídku nesnězeného jídlo se slevou. Jídlo se spotřebuje, prodejci vydělají a uživatelé ušetří.

Jaká je tvoje role v Nesnězeno?
Jsem investor a mentor. Vymysleli to baristé Míša s Jakubem, kteří se potkali u Dobrokávy na směně a já jsem do toho potom investoval. Od začátku se ale snažím, aby můj přínos byl v projektu větší než jen, že tomu dám peníze.Jaké jsou vaše plány s Nesnězeno?
Naším krátkodobým cílem je zachránit milion porcí jídla. Zatím jsme na čísle něco přes 
20 000 porcí, které by jinak skončily v koši. Teď se snažíme o akvizice dalších podniků  - nabízíme jim, že místo vyhazování můžou jídlo přes nás prodat se slevou. Dlouhodobý cíl potom je ale vypořádat se s příčinou vyhazování jídla, a proto chceme do budoucna dělat různé workshopy, semináře a konference pro majitele restaurací a podniků. Chceme je informovat, jak to dělat lépe, jak lépe plánovat nákup surovin. Naše dlouhodobá vize je tedy v podstatě... nemuset existovat. Když nebudou restaurace plýtvat jídlem, bude naše aplikace nepotřebná. Chceme se taky zaměřit na obchody nebo hotely, protože třeba zrovna hotelům často zbyde celý snídaňový bufet, který se pak vyhazuje. 

Daří se ti dnes mít svou svobodu, tak, jak sis to vysnil v dětství? 
Ano, musím říct, že ano. A hodně. Vnímám, že je to tak všude kolem nás, ten princip - na co myslíme, to se nám děje. Pro většinu společnosti je to dost neuchopitelné. Ale když si všímám podnikatelů, kteří vnímají práci jako tvrdou dřinu, aby vydělali ty miliony, tak pro ně ta práce pak skutečně dřina je.

Pro mě je práce svoboda a peníze prostě přijdou. Je to jenom o tom, jak práci vnímám. Proto i já jsem v práci svobodný a proto i všichni mí zaměstnanci jsou svobodní. Mně je jedno, jestli pracují dvě hodiny denně z Bali, nebo osm hodin z Brna. Ať si pracují, kdy chtějí, jak chtějí, s kým chtějí, na čem chtějí. Klidně ať pijí piňa coladu na pláži, když budou dodávat výsledky, na kterých se domluvíme. Když chci svobodu pro sebe, tak ji přece nemůžu upírat druhým!

16. 01. 2020

More articles

#brnoregion a únorové akce

#brnoregion a únorové akce

Český název získal druhý měsíc v roce díky tomu, že se v tuto dobu při tání ledu nořily ledové kry na řekách (únor = nořit se). Zkuste se i vy ponořit do nabídky únorových akcí v n... Číst více
Jak zvýšit výkon firmy? Formulovat silnou vizi.

Jak zvýšit výkon firmy? Formulovat silnou vizi.

Správně nastavená vize rovná se dobrá výkonnost firem. Výsledky průzkumu, který jsme předminulý rok provedli ve více jak stovce firem na území Jihomoravského kraje, ukázaly, že viz... Číst více
Další ročník projektu Kreativní vouchery spuštěn!

Další ročník projektu Kreativní vouchery spuštěn!

Získejte až 100 tisíc na spolupráci s kreativci. Číst více
Lednové akce v #brnoregion

Lednové akce v #brnoregion

Více než zajímavé jsou akce, které nabízí lednové Brno všem, kdo ani v prvním měsíci nového roku nechtějí odpočívat. Číst více
Tohle si nenechte ujít v listopadu

Tohle si nenechte ujít v listopadu

Ještě než se město na konci měsíce ponoří do vánočního osvětlení, můžete zaplnit svůj program řadou přínosných a inspirativních setkání. Přinášíme tipy na několik z nich. Číst více
Podpořte spolupráci umělců, vědců a tech firem

Podpořte spolupráci umělců, vědců a tech firem

Festival Prototyp už brzy zaplní výstaviště a představí svou vizi budoucí spolupráce zdánlivě oddělených sfér společnosti. Lístek u nás můžete vyhrát nebo naopak jeho zakoupením p... Číst více
Co si nenechat ujít V ŘÍJNU?

Co si nenechat ujít V ŘÍJNU?

10. měsíc roku 2019 je štědrý na akce s mezinárodním potenciálem. Zkontrolujte, jestli vám některá z nich nechybí v diáři. Číst více
V toolboxu jsou nové fotografie

V toolboxu jsou nové fotografie

Máme pro vás nové autentické fotografie #brnoregion, které můžete zdarma stahovat z toolboxu a používat pro propagaci našeho regionu, jako místa, odkud pocházíte. Číst více
MÝTY O POUŽÍVÁNÍ #BRNOREGION

MÝTY O POUŽÍVÁNÍ #BRNOREGION

Považujete budování značky #brnoregion za dobrý záměr, máte však v hlavě několik ALE, která vám brání se zapojit? Pomůžeme vám rozptýlit obavy. Číst více
ZÁŘÍ V #BRNOREGION

ZÁŘÍ V #BRNOREGION

Technologie, věda i umění aneb co by mohlo potěšit váš diář po návratu "z prázdnin". Číst více
Jak se stát námětem našeho článku?

Jak se stát námětem našeho článku?

Všimli jste si, že pouštíme do světa úspěchy a zajímavosti z místních firem a institucí? A chcete, abychom o vás také psali? Přečtěte si, jak se nám můžete dostat na redakční sezna... Číst více
Léto v #brnoregion nebude nuda

Léto v #brnoregion nebude nuda

Možná vás mrzí, že léto přetrhlo tu skvělou šňůru odborně-vzdělávacích akcí, které se v #brnoregion po celý rok konají. Nic naplat, #brnoregion chce, abyste si odpočinuli a načerpa... Číst více
O expaty se dobře postará BEC

O expaty se dobře postará BEC

Přečtěte si tento článek, i když nemáte firmu, která by zaměstnávala cizince. Proč? Protože je dobré vědět, že #brnoregion je expat friendly a že když se přece jenom rozhodnete ciz... Číst více
Setkání PS Atraktivní region 26. 6. 2019

Setkání PS Atraktivní region 26. 6. 2019

Další setkání všech, kteří se podílejí na budování image #brnoregion v zahraničí. Tentokrát se intenzivně hodnotilo! Číst více
Jak můžete používat #brnoregion

Jak můžete používat #brnoregion

Ještě tápete, jak pracovat s brandem #brnoregion a jak využívat sílu hashtagu a marketingových materiálů, které pro vás připravujeme? Dali jsme dohromady malou ukázku, jak se značk... Číst více
Jak se nám daří

Jak se nám daří

Pokud se chcete podívat na výsledky naší práce v online i offline aktivitách, nabízíme report našich výsledků za květen 2019 Číst více
Červen: Jednou věda, jednou párty

Červen: Jednou věda, jednou párty

Červen je na vědecko-technické akce poměrně skoupý. Přesto vám můžeme doporučit alespoň dvě. Číst více
JCMM vám pomůže (nejen) přestěhovat vědu

JCMM vám pomůže (nejen) přestěhovat vědu

Neziskové zájmové sdružení Jihomoravské centrum pro mezinárodní mobilitu (JCMM) se stará nejen o příliv talentů z mezinárodního prostředí, ale pečuje také o naše místní budoucí věd... Číst více
Čtyři tipy na akce v květnu

Čtyři tipy na akce v květnu

Pokud máte ve svém kalendáři ještě volno nebo chcete být jen v obraze, projděte si v našem článku, jaké akce se v #brnoregion chystají v druhé polovině května. Číst více
Dostaňme AI do firem, říká národní strategie

Dostaňme AI do firem, říká národní strategie

Na počátku evoluce umělé inteligence nebylo slovo, ale stroj. Od automatizovaných procesů přes robotická ramena ve výrobě až po systémy, které se učí a přizpůsobují novému prostřed... Číst více
Jiří Očadlík a Dny elektronové mikroskopie

Jiří Očadlík a Dny elektronové mikroskopie

„Když se lidi nedají dohromady, nemůže vzniknout nová kvalita.“ Číst více
FabLab Experience

FabLab Experience

První digitální pojízdná laboratoř v Česku vyjela do škol v #brnoregion. Co do vybavení a rozměru jde o unikát. FabLab Experience je největší na světě. Číst více
Další kolo?

Další kolo?

Platforma #brnoregion má za sebou první úspěšný rok provozu naplno. Byl to dobrý start. Přikládáme fact sheet s výsledky. Číst více
Expert na kongresy potěší i vaše obchodní partnery

Expert na kongresy potěší i vaše obchodní partnery

Věděli jste o tom, že můžete být před svými obchodními partnery za hvězdu a připravit jim chvíle v #brnoregion? Máme totiž v regionu pomocníka pro organizaci kongresové a incentiv... Číst více
Novinky v Toolboxu

Novinky v Toolboxu

Máme pro vás videospot i první dávku infografik, které vám pomohou chlubit se skvělými fakty o našem regionu. Číst více
#brnoregion v praxi

#brnoregion v praxi

Zajímají vás první zkušenosti s materiály, které pro vás připravujeme? Tady jsou. A budeme rádi, když se podělíte i o ty vaše. Číst více
TAMTAM pro vaše potřeby v oblasti HR

TAMTAM pro vaše potřeby v oblasti HR

Talent attraction manager. Významná pomoc pro každého HR v #brnoregion. Číst více
Pro ty, kdo chtějí šířit dobré jméno našeho regionu

Pro ty, kdo chtějí šířit dobré jméno našeho regionu

Připravili jsme pro vás 3 různé materiály, které vám pomohou prezentovat #brnoregion. Staňte se ambasadorem místa, kde žijete, pracujete, podnikáte, tvoříte. Číst více
Setkání PS Atraktivní region 3.10.2018

Setkání PS Atraktivní region 3.10.2018

Novinky nejen z týmu MMZR, ale i RIS JMK nebo marketingu Magistrátu města Brna Číst více
Vývoj projektu mezinárodního marketingu

Vývoj projektu mezinárodního marketingu

Cesta od první RIS JMK až k prvním reálným výstupům mezinárodního marketingu. Co máme dosud za sebou? Číst více
Online marketing #brnoregion do konce roku 2018

Online marketing #brnoregion do konce roku 2018

Pokud vás zajímá, co je v #brnoregion v plánu v online marketingu do konce letošního roku, tyhle řádky jsou to pravé místo, kde hledat odpovědi. Číst více
Archetypy našeho regionu 3/3

Archetypy našeho regionu 3/3

Zajímá vás, z čeho vychází marketingová strategie budování image našeho regionu v zahraničí? Společnou prací se zástupci ekosystému jsme pojmenovali tři archetypy, které máme v krv... Číst více
Kde můžete na podzim narazit na #BRNOREGION

Kde můžete na podzim narazit na #BRNOREGION

Přehled eventů, na kterých pomocí komunikace #brnoregion představujeme náš region, kde zdůrazňujeme to, že jsme skvělí v oblasti vědy, výzkumu a inovací! Víte o nějakém dalším even... Číst více
Archetypy našeho regionu 2/3

Archetypy našeho regionu 2/3

Společnou prací se zástupci ekosystému jsme pojmenovali tři archetypy, které máme v krvi. Představujeme vám jeden z nich. Číst více
#brnoregion jako nástroj pro HR

#brnoregion jako nástroj pro HR

Proč jsou jednou z našich hlavních cílových skupin zahraniční talenti a co vám jako HR specialistům můžeme nabídnout? Číst více
Archetypy našeho regionu 1/3

Archetypy našeho regionu 1/3

Zajímá vás, z čeho vychází marketingová strategie budování image našeho regionu v zahraničí? Společnou prací se zástupci ekosystému jsme pojmenovali tři archetypy, které máme v krv... Číst více
Tyto stránky používají soubory cookies, abychom se ujistili, že získáte nejlepší zážitek na našich webových stránkách. Další informace